آشنایی با کانون

 

کانون دفاع از حقوق بشر در ایران

اهداف  و فعالیتها

کانون سازمانی غیر سیاسی و غیر دولتی است که در زمینه دفاع از حقوق بشر در جغرافیای حقوقی کشور ایران فعالیت می کند و برای جاری شدن حقوق بشر در ایران تاسیس و تشکیل شده‌ و در راستای پیشبرد اهداف خود مستقل از حکومت ایران و احزاب اپوزیسیون فعالیت میکند. اعضاء این کانون به اعلامیه ۳۰ ماده ای حقوق بشر معتقد هستند و در راستای تحقق مفاد این اعلامیه تلاش میکنند.

مخاطبین کانون دفاع از حقوق بشر در ایران، نهاد‌های حقوق بشری، مدنی و افکار عمومی ایران و جهان هستند و اعضاء آن که بعنوان فعالین حقوق بشر شناخته میشوند, برای روشنگری و ارتقای سطح آگاهی جامعه به واسطه آموزش و اطلاع‌رسانی در خصوص حقوق انسانی تلاش میکنند.

فعالیتهای کانون در جهت دستیابی به حقوق انسانی مردم ایران است که در این راستا منشوری با توجه به  پذیرش و عمل به اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق‌های آن , تنظیم نموده و فعالین حقوق بشر اقدام‌ به افشای موارد نقض حقوق انسانی، توسط حکومت‌های ایران میکنند. که این کار از طریق رسانه‌های گروهی (نشریه، اینترنت، رادیو و…) تشکیل جلسه‌های سخنرانی، تظاهرات، صدور اعلامیه و اطلاعیه و…انجام میشود. این کانون تمایل به همکاری با دیگر نهادهای حقوق بشری نیز دارد چون مدافعان حقوق بشر همه هدف مشترک دارند حتی اگر فعالیت خود را به شیوه هایی مختلف انجام می دهند اما همگی از اجرای حقوق بشر حمایت و به آن رسیدگی می کنند؛ موارد نقض حقوق بشر را گزارش می دهند و به قربانیان در این زمینه کمک می کنند؛ و برای ایجاد ضوابط جدید حقوق بشر تلاش می نمایند. نکته حایز اهمیت اینجاست که فعالین حقوق بشر , فعالیت های خود را با آگاهی از جوامع و مخاطبان خود انجام می دهند و اما فعالین این کانون هم با شناخت و درکی که از جامعه ایران دارند , برای تحقق وعده های مندرج در اعلامیه جهانی حقوق بشر  مانند عدالت، منزلت و حقوق یکسان برای همه در جامعه ایران , که هنوز به طور کامل تحقق نیافته است , تلاش کنند.

منشور کانون

با توجه به نقض مستمر و برنامه ریزی شده حقوق بشر در ایران و فشارهای روز افزون سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی به مردم ایران توسط جمهوری اسلامی ایران ، کانون دفاع از حقوق بشر در ایران متشکل از فعالان حقوق بشر و ایرانیان آزادیخواه و مستقل که از پذیرش قاطع اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق های آن با اعتقاد راسخ به :

آزادی های سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی

برابری حقوق زنان و مردان

جدایی دین از دولت

حقوق ادیان ، ملیت و اقوام

کانون برای دستیابی به حقوق انسانی مردم ایران با پذیرش اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق‌های آن، منشور خود را  تنظیم نموده و اقدامات زیر را اجرا می نماید.

۱ – افشای موارد نقض حقوق انسانی حکومت‌های حاکم بر ایران نسبت به مردم از طریق رسانه‌های گروهی (نشریه ، اینترنت ، رادیو ،  شبکه اجتماعی و …) تشکیل جلسات سخنرانی، تظاهرات ، صدور اعلامیه و اطلاعیه و …

۲ – مبارزه با انواع تبعیض ( راسیسم )

۳ –همکاری و همیاری با دیگر نهادهای حقوق بشری

۴ –  دفاع از حقوق پناهجویان ، پناهندگان و مبارزه علیه حذف سیستماتیک حق پناهندگی

اساسنامه کانون

کانون دفاع از حقوق بشر در ایران، نهادیست اجتماعی و فرهنگی  و غیر سیاسی که برای جاری شدن حقوق بشر در ایران تاسیس و تشکیل شده است .

کانون در راستای پیشبرد اهداف خود مستقل  از حکومت ایران و احزاب اپوزیسیون
می باشد.

مخاطب کانون دفاع از حقوق بشر در ایران ، نهاد‌های حقوق بشری ، مدنی و افکار عمومی ایران و جهان می باشد .

کانون و اعضایش به عنوان فعال و مدافع حقوق بشر تلقی  میشوند .

این کانون یا انجمن توسط فعالان و مدافعان حقوق بشر ایرانی درششم  فوریه سال ۲۰۰۰ میلادی (۱۳۷۸ شمسی) در شهر برمن آلمان به ثبت رسید.

کانون برای سازماندهی فعالیتهای خود دارای اساسنامه است که در این اساسنامه ساختار سازمانی کانون

به شرح ذیل میباشد .

ساختار سازمانی کانون

در حال حاضر کانون دارای ۴ نمایندگی فعال در کشور آلمان میباشد که عبارتند از :

هانوفر  hannover@bashariyat.org

کلن koln@bashariyat.org

گیسن giessen@bashariyat.org

اشتوتگارت stuttgart@bashariyat.org

و دارای ۷ نمایندگی فعال درکشورهای ذیل میباشد :

اسکاندیناوی

سوئیس switzerland@bashariyat.org 

ترکیه turkey@bashariyat.org

مالزی Malaysia@bashariyat.org

پاکستان pakistan@bashariyat.org

نروژ norwegen@bashariyat.org

اتریش  austria@bashariyat.org

کانون  دارای ۹  کمیته مستقل است  که عبارتند از :

کمیته دفاع از حقوق زنان zanan@bashariyat.org

کمیته  دفاع از حقوق کودک و نوجوان koodak@bashariyat.org

کمیته  دفاع از حقوق پیروان ادیان adian@bashariyat.org

کمیته  دفاع از حقوق جوان و دانشجو daneshjoo@bashariyat.org

کمیته  دفاع از حقوق اقوام و ملل ایرانی aghvam@bashariyat.org

کمیته حفاظت از محیط زیست mohitzist@bashariyat.org

کمیته  دفاع از هنر و هنرمندان honar@bashariyat.org

کمیته آموزش و پژوهش  amoozesh@bashariyat.org

کمیته روابط عمومی ravabet@bashariyat.org

که تعداد ۷ کمیته بصورت  تخصصی هستند  و ۲ کمیته روابط عمومی و آموزش و پژوهش فعالیتهای خود را  در راستای توسعه و پیشبرد اهداف کانون که همانا آگاهی رسانی به انجام میرسانند .

ماهنامه بشریت

بخش انتشارات کانون شامل نشریه ای رسمی با عنوان ماهنامه بشریت است که در اول هر ماه چاپ و منتشر می‌ شود . mahname@bashariyat.org

رادیو اینترنتی

رادیو کانون در ۵ بخش برنامه های خود را ارائه میدهد که عبارتند از : بخش اخبار – بخش ادبی – بخش پژوهشی – بخش معرفی کانون از زبان مسئولین – بخش جوان و حقوق بشر

که برنامه های آن در روزهای جمعه و سه شنبه پخش میگردند .

radio@bashariyat.org

کتابخانه اینترنتی

کانون دارای بخش کتابخانه است که به معرفی کتاب های مختلف میپردازد . علاقمندان میتوانند جهت بازدید و مطالعه به سایت ذیل مراجعه نمایند : ketab@bashariyat.org

صدا و تصویر

این بخش از کانون کار تهیه  و تولید صداها ی مربوط  به جلسات سخنرانی  نمایندگی ها و کمیته های کانون و همچنین تهیه کلیپ های صوتی و تصویری در خصوص موضوعات شرح اعلامیه جهانی حقوق بشر و مطابقت با قانون اساسی جمهوری اسلامی ، شرح کنوانسیونها و بسیاری دیگر از موارد نقض حقوق بشری میپردازد . seda@bashariyat.org

اداری

بخش اداری کانون در جهت انجام  کارهای اداری و بایگانی فعالیت میکند  . edari@bashariyat.org

 مالی

با توجه به اینکه کانون هیچگونه فعالیت اقتصادی ندارد و تنها منبع مالی کانون از دریافت حق عضویت سالیانه اعضا تامین میگردد , و انجام کلیه هزینه های کانون نیز از محل دریافت این حق عضویت ها پرداخت میگردد . mali@bashariyat.org

شرایط عضویت در کانون

الف: هر شخصی که به اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق های آن معتقد باشد و آنرا بپذیرد , می تواند به عضویت کانون در آید. که علاقمندان  میتوانند با مراجعه  به سایت کانون و پس از کسب آگاهی از اهداف و فعالیتهای آن ، درخواست خود بصورت کتبی به ایمیل آدرس ذیل ارسال نمایند .

info@bashariyat.org

شرایط اعضا در کانون

کانون داریا عضو قعال و عضو غیر فعال میباشد .

۱ . عضو فعال به عضوی اطلاق میشود که پس از طی دوره های آموزشی که از سوی کمیته آموزش و پژوهش برگزار میگردد باید  عضویت فعال در حداقل یکی از کمیته های کانون را  نیز داشته باشد و درجلسات ماهیانه مجمع عمومی  و جلسات ماهانه نمایندگی خود و کمیته ها بصورتی منظم حضوری فعال و مستمر داشته باشد .

۲ . عضو غیرفعال به فردی اطلاق میشود که فقط حق عضویت پرداخت نموده و در هیچ کمیته ای عضویت نداشته و همکاری نکند.

ما اعضای کانون دفاع از حقوق بشر در ایران امیدواریم که از طریق این مجموعه بتوانیم نسبت به آگاهی رسانی در اجرای ضوابط حقوق بشر در زندگی روزمره همه مردم در همه جا  تلاش کنیم.

ما دست شما آزادگان و فعالان حقوق بشر را به گرمی فشرده و از شما دعوت مینماییم که با پیوستن به این کانون در افشای موارد نقض حقوق بشر در ایران که بطور مستمر و برنامه ریزی شده توسط جمهوری اسلامی انجام میگردد ، در کنار هم متمرکز و تا جاری شدن اعلامیه جهانی حقوق بشر همراه و همگام هم باشیم .